Posts

Calculating cost per unit isn’t as simple as it seems in manufacturing situations. Manufacturing houses often have to go through a lengthy and detailed accounting over a brief period for calculating per unit cost. Sometimes, even accounting professionals have difficulty calculating these costs. This can impact a company’s productivity and efficiency. It becomes hard for companies to set appropriate prices for the goods manufactured when they are unaware of per piece cost. This is why you need to know the total costs that include both fixed and variable costs for understanding the cost per unit of the goods manufactured in your manufacturing laboratory.

Knowing Cost Per Unit Is Essential For Keeping Things On Track!

Check out America's Best Bookkeepers When factories or manufacturing houses make large numbers of identical goods, they need to calculate per unit cost to track their production expenses. In the professional business environment, companies cannot simply just roughly estimate per unit cost and set retail prices for the goods manufactured. This does not allow the company to know the cost per unit of the total goods manufactured. This will surely kick businesses out of the race and likely bring the production houses to a complete shutdown point. For remaining useful and earning significant returns, companies need to calculate per unit cost that will help them keep on track.

What’s more?

Certain manufacturing houses have complicated manufacturing operations. The fixed costs are not that hard to sort out, but when it comes to variable costs, this is the point where things start messing up. But one thing is obvious, for knowing the total manufacturing costs, companies need to accumulate total fixed and variable costs. Well, the point is different products that are manufactured in the manufacturing setting have a different cost per unit, that’s simple mathematics. This means companies need to know the cost per unit of each product category to know whether current costs exceed budgeted costs.

The bookkeeping records need to be maintained appropriately for knowing the cost per unit of various goods produced in a manufacturing setting. Before figuring out per piece cost of the goods manufactured, you need to know briefly about fixed and variable costs. Check out America's Best Bookkeepers

Fixed Costs

In simplest terms, fixed costs are the expenses that do not change over a set time. They remain the same and do not impact your production output. This may include building or factory rent, property taxes, depreciation and amortization, fixed interest payments, and mortgages. Also, you need to develop an understanding of the fact that some fixed costs change on an annual basis, as mentioned in the contract that increases your overall fixed costs. Let’s just say you renewed your insurance policy that will increase your insurance premium for the next year. It will likely impact your production costs for each unit due to the additional insurance cost.

Variable Costs

In simplest terms, a variable cost is a cost that varies with the level of output. Depending on the company’s production volume, variable costs rise as production level increases and falls when the production level decreases. This may include the cost of raw material used in production, direct labor costs, sales commission, utility costs… for knowing the cost per unit, you need to examine all the variable costs carefully. The formula for the variable cost is:

Variable Cost per Unit of Output*Quantity of Output=Total Variable Cost Check out America's Best Bookkeepers


Calculate Unit Costs

For figuring the total manufacturing costs per unit, you need to divide the total costs (fixed and variable) by the total number of units produced by a firm. Let’s just say that the firm produced 40,000 units of a certain product, and the total amount of fixed costs are $50,000, and the number of variable costs is $70,000, which means total production costs are $120,000. When the total production costs are divided by a total number of units, then we will get $3 per unit production costs. The formula for calculating the cost per unit is

Total Fixed Costs+ Total Variable Costs/ Total Number of Units Produced=Cost Per Unit

Check out America's Best Bookkeepers About Complete Controller® – America’s Bookkeeping Experts Complete Controller is the Nation’s Leader in virtual bookkeeping, providing service to businesses and households alike. Utilizing Complete Controller’s technology, clients gain access to a cloud-hosted desktop where their entire team and tax accountant may access the QuickBooks™️ file, critical financial documents, and back-office tools in an efficient and secure environment. Complete Controller’s team of certified US-based accounting professionals provide bookkeeping, record storage, performance reporting, and controller services including training, cash-flow management, budgeting and forecasting, process and controls advisement, and bill-pay. With flat-rate service plans, Complete Controller is the most cost-effective expert accounting solution for business, family-office, trusts, and households of any size or complexity. Check out America's Best Bookkeepers